Son Düzenleme : 16 Ekim 2012 - Salı

Ana Sayfa »  » Erkeklerin Korkulu Rüyası Prostat Büyümesi

Erkeklerin Korkulu Rüyası Prostat Büyümesi

Eklenme Tarihi : 16 Ekim 2012 - Salı

Erkeklerin Korkulu Rüyası Prostat Büyümesi

Prostat Büyümesi, Nedenleri, Belirtileri ve Tedavisi

Özel Yüzüncü Yıl Hastanesi Üroloji Uzmanı Op.Dr. Murat Uyan, prostat bezi boyutu ile kanser arasında bir ilişki olmadığını belirterek, ”Yani prostatın büyümesi kansere ilerlediğini göstermez. Prostat kanserinin en büyük risk faktörü, yakın akrabalarda ki prostat kanseridir” dedi.

 

Prostatın, yaşın ilerlemesi ile vücuttaki hormonal dengenin değişmesi sonucu büyüdüğünü belirterek, ”Eğer hastanın bir yakınması yok ise (idrarda incelme, sık idrara gitme, idrarı rahat boşaltamama, idrar kaçırma gibi) ve yapılan incelemelerde idrar kesesi veya böbreklerde etkilenme yoksa tek başına prostat büyümesi hastalık olarak kabul edilmez, hatta tedavi gerektirmez” dedi.

 

Prostat Büyümesinin Belirtileri

Uyan, hastalığın tedavisine şu yakınmalarda başlanması gerektiğini belirtti:

 

”- İdrar akışında zayıflama

 

- Gece idrara çıkma (1 den fazla)

 

- Sık idrara gitme

 

- İdrara başlarken bekleme

 

- Kesik kesik ya da çatallı idrar yapma

 

- İdrarını tam boşaltamama

 

- İdrar tutamama”.

 

Uyan, ilaçlarla tedaviyle hastanın yakınmaları düzelmiyorsa ya da hastanın yakınması olsun olmasın, mesanede taş oluşması, böbreklerde bozulma, ilaçla geçmeyen idrar yolu enfeksiyonu, hiç idrar yapamayıp sonda takılmasına gereksinim duyulması gibi durumlarda ameliyatın gündeme geleceğini kaydetti.

 

Uyan, prostat ameliyatlarındaki gelişmeleri şöyle anlattı: ”Bundan bir kaç yıl öncesine kadar yalnızca 70-80 gr altındaki prostatlarda kapalı (TUR) ameliyatları uygulanabilmekteydi. Çünkü daha büyük prostatlarda operasyon süresi uzamakta, vücut sodyum seviyesinde düşme ve buna bağlı beyin ödemine yol açabilen ciddi bir komplikasyon olan Tur sendromu görülmekteydi.

 

Günümüzde ise plazma vaporizasyon teknolojisi ile her boyuttaki prostata kapalı ameliyat yapmak mümkün. Bu teknoloji ile yapılan kapalı prostat ameliyatlarında Tur Sendromu olasılığı 0′ dır.

 

Ayrıca kanama, idrar kaçırma, ereksiyon ( sertleşme) kaybı gibi komplikasyonların hemen hiç görülmemesi ve patolojik inceleme için doku örneği alabilme avantajlarının olması da plazma vaporizasyon ile prostat ameliyatını güvenli ve tercih edilir kılmaktadır”.

 

 

Gelen Aramalar: prostat volümü kaç cc olmalıdır,prostat volümü kaç olmalıdır,prostat kac gram olmalıdır,prostat volümü 35 cc ne demek,prostat hacmi kaç cc olmalıdır,prostat volümü kaç olmalı,prostat volümü ne demek,prostat volümü 14 cc dir,prostat volümü 14,prostat kaç mm
    ramazan çetinkaya    05 Şubat 13 | 01:14

    benim 43cc prostatım vardı flomax ve zatral bunlardan birini tek ampul alarak 5 yıldır
    devam ediyorum şu an 35 cc yalnız menide renk bozukluğu var kahverengine çalıyor
    ne yapmalıyım devlet hastane doktorları operasyona şimdilik gerek yok derken özel
    hastaneler hemen ameliyat diyorlar ne yapmalıyım tavsiyeleriniz için teşekkürler.

Yorum Yap
Adınız Soyadınız:
Mesajınız:

En Çok Okunanlar

Son Eklenen Yazılar

14 Mart 2013 Derya’nın Dünyası Canlı İzle

En Çok Yorumlananlar